Top

Depresja leczenie – probiotyki, ziołowe i naturalne sposoby

Depresja leczenie, probiotyki naturalne sposoby

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, która ja już wspominałam w jednym ze swoich artykułów (zobacz tutaj) staje się cichym zabójcą. Obecnie coraz częściej mówi się, że jest to też jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Przyczyny wystąpienia depresji

Przyczyn wystąpienia depresji może być wiele, począwszy od obciążenia genetycznego, poprzez następstwo nieszczęśliwych zdarzeń w życiu, reakcję na ciężką chorobę i silny stres. Depresja może być też związana z alkoholizmem i nadużywaniem innych środków uzależniających, a także z obecnością chorób somatycznych. Coraz większa i szerzej dostępna wiedza w zakresie funkcjonowania mikroflory jelitowej i jej wpływu na choroby, wskazuje, że także dysbioza jelitowa może być jednym z głównych czynników warunkujących pojawienie się lub nasilenie objawów depresji.

Podejrzewasz u siebie depresję? Sprawdź po czym ją rozpoznać.

 

Do głównych objawów depresji zalicza się:

  • Obniżenie nastroju i ciągłe uczucie smutku (Chory nie odczuwa radości i przyjemności);
  • Lęk i wewnętrzny niepokój (Często osoba z depresją, która nie przyjmuje do wiadomości, że choruje, nie da sobie też wyjaśnić, że boryka się z tym problemem. Odczuwa przy tym poczucie pustki, i beznadziejności z zaistniałej sytuacji);
  • Natrętne myśli o śmierci i samobójstwie (Pojawiają się w przebiegu choroby).
  • Brak chęci do życia, niechęć do wstawania z łóżka i wykonywania jakichkolwiek czynności.
  • Brak zaangażowania w życie społeczne i izolacja.

 

Depresja leczenie

Depresja to ciężkie schorzenie, które zakłóca codzienne życie, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do utraty bliskiej osoby. Coraz częściej wskazuje się, jednak, że właściwa dieta (patrz artykuł pt. Dieta dla mózgu) może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia chorego i zmniejszyć objawy charakterystyczne dla depresji. Dodatkową formą wspierania leczenia depresji mogą być probiotyki, zioła oraz substancje pochodzenia naturalnego. W jaki sposób działają?

Probiotyki

Obecnie coraz częściej mówiąc o jelitach, używamy stwierdzenia “drugi mózg”, co sygnalizuje, że – nie bez powodu – zdrowie naszych jelit jest bardzo mocno związane z pracą układu nerwowego. Podobnie jest z odczuwaniem szczęścia lub przygnębienia, bo, co ciekawe, depresja może zaczynać się w jelitach. Dlaczego? Ponieważ to od zdrowia i kondycji mikrobiomu zależy jakość snu i opanowanie w sytuacjach stresowych.
Istnieje coraz więcej szczegółowych badań nad niektórymi szczepami bakteryjnymi i ich znaczeniem w leczeniu depresji, poprawie nastroju i zmniejszeniu stanów lękowych. Wśród produktów, które mogą mieć zastosowanie w walce z depresja wymienai się probiotyki, które mogą regulować nastrój.

Probiotyki zaliczane są do grupy o nazwie psychobiotyków. Do najbardziej wartościowych szczepów “antydepresyjnych” należą m.in. Lactobacillus i Bifidobacterium, a wśród nich:Lactobacillus Rhamnosus JB1, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus Helvetius R0052 i Bifidobacterium longum R0175 i inne. Każdy z nich posiada specyficzne właściwości w zakresie niwelowania stanów lękowych i depresyjnych, ale stanowi to bardziej złożona kwestię, o której szerzej napiszę innym razem ;).

Należy wskazać, że właściwie nie ma wątpliwości, że istnieje ścisła zależność między organizmem ludzkim a mikrobiomem. Probiotyk (z gr. Pro bios- dla życia) – to określenie dla żywych drobnoustrojów (głównie Lactobacillus i bakterii kwasu mlekowego) bytujących m.in w organizmie człowieka. Ich wykorzystanie w medycynie może mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia człowieka, w tym m.in: na funkcjonowanie układu nerwowego.

Co istotne, nie można jednoznacznie wskazać, że już samo wdrożenie produktów probiotycznych w postaci jogurtów i kiszonek daje gwarancję poprawy nastroju i zmniejszenia objawów depresji. Wynika to z faktu, że trwają ciągłe badania, dotyczące tego, które szczepy bakterii są najbardziej wartościowe. W przypadku stwierdzenia lub rozpoznania depresji, wskazane jest skonsultowanie się ze specjalistą i dobór odpowiedniego probiotyku w formie suplementu. Oczywiście nie należy też zapominać o odpowiedniej diecie.

Witamina D3

Ekspozycja na słońce nie tylko dodaje energii, ale zapewnia też odpowiednią dawkę witaminy D3, która w połączeniu z odpowiednią probiotykoterapią korzystnie wpływa na produkcję i wchłanianie wielu witamin w tym aktywnej formy witaminy B5, niezbędnej do prawidłowej pracy nerwu błędnego. W przypadku pory jesienno-zimowej konieczne jest zapewnienie odpowiedniej dawki witaminy D3 w postaci suplementu diety w odpowiedniej ilości: dorośli i seniorzy z prawidłową masą ciała: 4000 j.m./dobę a dzieci w wieku 1-10 lat: 2000 j.m./dobę

Dziurawiec

Prym wśród ziół “przeciwdepresyjnych” wiedzie dziurawiec. Co jednak istotne nie jest to herbata z dziurawca, ponieważ nie ma ona właściwości antydepresyjnych, ale żółciopędne i moczopędne. Działanie lecznicze w przypadku depresji, potwierdzone naukowo, posiada dziurawiec w formie wyciągu olejowego lub alkoholowego.

Główną zaletą leczenia wyciągiem z dziurawca jest fakt, że rzadko lub praktycznie nie wywołuje on skutków ubocznych, co w przypadku klasycznego leczenia jest dosyć częste. Dlatego też preparaty na jego bazie mogą stanowić alternatywę nawet w ciężkich przebiegach depresji. Należy przy tym pamiętać, że dziurawiec to zioło o właściwościach fotouczulających i po ekspozycji na słońce może powodować przebarwienia skórne.

 

Żeń-szeń syberyjski

Żeń-szeń syberyjski działa wzmacniająco, zmniejsza odczuwane zmęczenie, wzmacnia układ odpornościowy, a co najważniejsze w przypadku depresji – korzystnie wpływa na poziom neurotransmiterów w mózgu, w tym m.in dopaminy i serotoniny.

 

Melisa

Melisa posiada powszechnie znane działanie uspokajające. Może okazać się pomocna, jeśli depresja wiąże się ze stanami lękowymi. Melisa zmniejsza też trudności z zasypianiem.

 

Kozłek lekarski

Powszechnie znany jako waleriana, kozłek lekarski ma silne działanie uspokajające i wyciszające. Korzeń kozłka zmniejsza napięcia i uczucie niepokoju, a także wywołuje stan ogólnego odprężenia psychicznego.
Kozłek jest dodawany do leków i suplementów diety.

 

Aminokwas 5-HTP (5-hydroksytryptofan)

Aminokwas 5-HTP jest prekursorem serotoniny – hormonu szczęścia. Dzięki temu łagodzi wahania nastroju. W gotowych suplementach występuje w postaci wyciągu z afrykańskiej rośliny Griffonia simplicifolia. Aktualnie trwają liczne badania potwierdzające skuteczne działanie 5-HTP nie tylko w kierunku leczenia depresji i bezsenności, ale również w kierunku leczenia bóli migrenowych, zmniejszaniu dolegliwości Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego, a nawet w leczeniu otyłości.

 

Sok z noni

Noni zawiera dużą liczbę substancji bioaktywnych o szerokim działaniu,które zaliczane są do adaptogenów. Wpływają one na zwiększenie produkcji endorfin, czyli tzw. Hormonów szczęścia, odpowiadających za dobre samopoczucie. W noni znajdują się również skopoletyna, serotonina i melatonina, a wszystkie te substancje współdziałają ze sobą. Dodatkowo, w połączeniu z kseroniną, łagodzą stres, napięcie, wspomagają regulację biologicznego rytmu snu i czuwania, a także pomagają poprawić nastrój i odprężyć.

 

Ashwagandha

Nazywana jest królową ayurvedy i powszechnie stosowana w Indiach, ze względu na szerokie działanie w tym: przeciwnowotworowe, przeciwstresowe, przeciwstarzeniowe oraz neuroprotekcyjne i zapobiegając neurodegeneracji mózgu. Ashwahandha może wchodzić w skład suplementów przeciwko postępom chorób neurodegeneracyjnych, korzystnie wpływając na poprawę pamięci i koncentracji, zmniejszając poziom kortyzolu (hormonu stresu) i zmniejszając objawy u osób z zaburzeniami lękowymi i depresją.

 

Do innych substancji pochodzenia naturalnego, które można stosować w przypadku depresji, zaliczamy: szyszki chmielu, korzeń lukrecji, kwiat lawendy, arcydzięgiel i wrzos.

W przypadku złego samopoczucia, silnego stresu i w okresach szczególnie trudnych warto też sięgać po rozwiązania, które wspomogą skołatane nerwy. Jeśli nie lubisz suplementacji i ziół sprawdź co innego możesz zrobić.

 

Jakie zabiegi warto stosować na co dzień, nawet kiedy nie mamy depresji?

Jeśli nie cierpisz na depresję, ale np. masz ciężki okres, w pracy, w domu, czujesz się przygnębiony, a nie chcesz od razu sięgać po substancje wspomagające od wewnątrz, polecam przygotować relaksującą kąpiel:

  • Macierzanka (ziele)
  • Jałowiec (owoc);
  • Tatarak (kłącze);
  • Szałwia (liść)

Przygotowanie: 7 łyżek mieszanki (każde zioło w równych proporcjach – po 100g) zalać 2 litrami wody i gotować 10 minut pod przykryciem. Następnie odstawić na 30 minut i przecedzić. Odwar wlać do wanny i kąpać się min. 15 minut dziennie, co drugi dzień. Można dodać ulubionego olejku aromatycznego np. z róży, z pomarańczy lub bergamoty.

Istnieje wiele pomocnych substancji ziół i probiotyków, które mogą być skuteczne i pomocne w łagodzeniu objawów depresji. Nie zapominajmy również o właściwej diecie dla mózgu, a wymienione naturalne substancje stosujmy jednak wyłącznie wspomagająco, pamiętając że poważną depresją musi zająć się specjalista.

 

 

Bibliografia:

  1. Adaptogeny – wschodnie lekarstwo czy zachodnia moda?, Food Foreum, nr 4(20)/2017 sierpień/wrzesień.
  2. Depresja okiem zielarza, (w:) Naturoterapia w praktyce, Nr 2017 (03) październik/listopad.
  3. Jelita a praca mózgu, Body Chellenge, grudzień 2017-styczeń 2018, nr 6 (13).
  4. Od jelita do depresji. Jak mikroflora jelitowa wpływa na nastrój?, Food Forum, nr 1(11)/2016 luty-marzec.

 

 

 

komentarz

Dodaj komentarz