Top

WYZWANIE MARCOWE nr 3: kuchnia wegetariańska i PRZEPIS na pastę słonecznikową!

W ramach WYZWANIA MARCOWEGO w tym miesiącu przygotowuję pasty i smarowidła, które są zdrowe, pyszne i które możecie wprowadzić w swojej kuchni. Tym razem pasta słonecznikowa – jak sama nazwa mówi: ze słonecznikiem w roli głównej. A na początek kilka cennych informacji o tym ziarnie.

W roli głównej: słonecznik

Słonecznik obok sezamu należy do nasion bogatych w fitosterole, które są pomocne w obniżaniu złego cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i chorobom serca.
Fitosterole, obecne w słoneczniku, wykazują również korzystne działanie w kierunku obniżenia ryzyka raka prostaty u mężczyzn (Oczywiście, wszystko z umiarem, gdyż zwiększone ich spożycie nie jest korzystne). Dodatkowo kwas linolowy w nim obecny, wykazuje prewencyjne działanie przeciwko rakowi czerniaka, jelita grubego i, wspomnianego już, raka prostaty.

Słonecznik to też skarbnica witaminy E, czyli witaminy młodości, o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Opóźnia ona procesy starzenia i pojawienia się zmarszczek, niweluje wolne rodniki. Jest też nazywana witaminą płodności – jest potrzebna dla mężczyzn, ponieważ wpływa na prawidłowy poziom hormonów, w tym na prawidłową spermatogenezę i poprawia jakość plemników. Z kolei u kobiet – w pierwszych dniach ciąży – odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.

Obok witaminy E, w słoneczniku znajdziemy sporą dawkę witaminy A oraz witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy.

Co istotne, po słonecznik powinny sięgnąć kobiety, które chcą poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci.

 

 

Na co zwracać uwagę? Słonecznik – kalorie

Słonecznik należy do kalorycznych nasion – w 100 g jest aż 584 kcal. Większość stanowią tłuszcze, ale aż 20% składu to białko. Dlatego słonecznik jest produktem charakterystycznym w diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Co istotne, nie ma w nim jednak lizyny.

Z mikroelementów, zawartych w słoneczniku, należy wymienić: fosfor, magnez, potas i selen.

 

Słonecznik to źródło błonnika, który zapewnia właściwą perystaltykę i daje uczucie sytości. Nie jest, jednak najlepszych wyborem w diecie redukującej, ponieważ zawiera dużo kalorii. Pamiętajmy więc o tym podczas odchudzania. Niewielka jego ilość, np. w postaci dodatku do musli, owsianki, jogurtu na pewno źle nie wpłynie na sylwetkę, a może dostarczyć wielu składników odżywczych i witamin. Nie powinno się, jednak przesadzać z jego ilością.

 

Słonecznik idealnie nadaje się do przygotowania pasty. Przepis na nią poniżej.

 

 

A tutaj sposób na przygotowanie pasty krok po kroku.

 

 

Pasta jest ciekawym pomysłem w kuchni, ponieważ można do niej dodawać ulubione zioła. W moim przepisie jest to pietruszka, ale można do niej też dodać np. bazylię lub inne, ulubione zioła.

Zachęcam Was do przygotowania pasty słonecznikowej. Podzielcie się swoimi opiniami. A poniżej propozycja jej podania 🙂

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz