Top

Zadbaj o koncentrację i sprawny umysł przed maturą i sesją!

Wiosna w pełni. Kiedy wokół przyroda budzi się do życia, maturzyści i studenci przygotowują się do wzmożonego wysiłku umysłowego. Przed nami matury i sesja. Jak przetrwać ten okres? Jak dobrze zaliczyć ważne egzaminy?

Warto pomyśleć o dobrej koncentracji i sprawnym umyśle już teraz. I nie mam tu na myśli ćwiczeń na poprawę pamięci i skupienia się, ale zmiany w diecie – w jadłospisie i trybie dnia. Pozwolą one poprawić koncentrację i uniknąć, tuż przed egzaminami, “cudownych tabletek”, wspomagających uczenie się i picie dużej ilości kawy i niezdrowych napojów energetycznych.

Zachowanie rytmu dnia i równoczesne dbanie o odpowiednią ilość snu

Sen w naszym życiu odgrywa ważną rolę, dlatego staraj się spać 6 – 8 godzin w ciągu doby. Dlaczego jest to tak istotne?

Podczas snu pamięć ulega tzw. konsolidacji, co oznacza, że mózg przepracowuje materiał, który przerabiasz i dzięki temu pamiętasz więcej szczegółów. W czasie snu powstają też nowe połączenia neuronalne, wpływające na lepszą pracę mózgu.
Ponadto odpowiednio długi sen gwarantuje nienaruszoną gospodarkę hormonalną, co ma istotny wpływ na obniżenie hormonu stresu – kortyzolu, który nie jest sprzymierzeńcem w okresie sesji i matur.

 

Krótkie drzemki w ciągu dnia (Ok. 15 – 30 min.)

Liczne badania potwierdzają skuteczność już 15 – minutowej drzemki, która na niektórych działa lepiej niż podwójne espresso. Nie każdy, jednak potrafi zasnąć w ciągu dnia, a u niektórych krótka drzemka zmienia się w znacznie dłuższą. Ta zaś nie jest wskazana, ponieważ zaburza właściwy rytm dnia.

 

Aktywność fizyczna

Postaraj się codziennie minimum 30 minut poświęcić na ćwiczenia. Wystarczy już wyjście na spacer. Jest to istotne, ponieważ każda aktywność fizyczna rozładowuje napięcie i stres, dotlenia mózg i dodaje mnóstwo energii.

 

Dieta

Odpowiednio zbilansowana dieta to istotny element układanki pt. “zdrowie i dobra koncentracja”. Dlatego zachęcam Cię do wyboru lekkich i zróżnicowanych posiłków, najlepiej rozłożonych w odpowiednich odstępach czasu. Pamiętam, z okresu moich studiów i sesji, że królowały wtedy kebaby i spaghetti z mielonym mięsem (:)) często jedzone na śniadanie, obiad i kolację… Nie było to najlepsze rozwiązanie dla zdrowia i dlatego zdecydowanie Ci je odradzam.

Co zatem jeść?
Świetnie sprawdzają się przegryzki w formie namoczonych w wodzie orzechów i ziaren. Warto też jeść ryby, które są bogactwem kwasów Omega. Nie zapominaj też o węglowodanach i białku. Zamiast lodów i sklepowych słodyczy, zjedz czekoladę o zawartości min. 70% kakao. Tutaj odsyłam Cię do mojego artykułu odnośnie diety dla aktywnych umysłowo, gdzie znajdziesz więcej wskazówek na temat diety dobrej dla pracy mózgu.

 

 

Relaks też jest ważny

Jeśli masz swoje hobby i coś, co Cię relaksuje, a jednocześnie jest zdrowe (np. taniec, bieganie, medytacja, czytanie lub słuchanie muzyki) to nie rezygnuj z tego w trakcie sesji lub przygotowań do matury. Relaks jest ważny. Jak mieć na to czas? Oto wskazówki:

 • Planuj i pilnuj swojego czasu
  Właśnie ta zasada da Ci poczucie bezpieczeństwa i kontroli, że zdążysz ze wszystkim na czas i jednocześnie będziesz miał też chwilę dla siebie i na swoje hobby.
 • Mierz siły na zamiary i nie wymagaj od siebie zbyt wiele
  Często, stawiamy sobie za wysokie wymagania i później za bardzo surowo się oceniamy, co powoduje, że szybko się zniechęcamy i poddajemy. Świetnie sprawdzi się tutaj zasada Pareto.
 • Włącz pozytywne myślenie
  Unikaj osób, które ciągle marudzą i “ściągają” Cię w dół. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne!
 • Suplementacja – nie zapominaj o niej!

 

W okresie wzmożonej aktywności umysłowej zadbaj o właściwe produkty w swojej diecie, takie jak:

 • Magnez i witaminy z grupy B (Warto dostarczać je do organizmu regularnie)
 • Miłorząb japoński ( W przypadku miłorzębu warto zacząć suplementację już na 4 – 6 tygodni przed sesją lub maturą)
 • Żeń-szeń, Rhodiola, Ashwagandha, Brahmia (Są to tzw. Adaptogeny – grupa surowców ziołowych, które poprawiają ogólną witalność, odporność, i “wydajność”, co w okresie intensywnej pracy i nauki jest bardzo istotne).
 • Kofeina (Nie da się zaprzeczyć, że działa i pobudza, ale w rozsądnych dawkach. Polecam naturalne źródła kofeiny, takie jak: kawa, herbata i Yerba Mate. Unikaj energy drinków i specjalnych, reklamowanych tabletek rozpuszczalnych w wodzie. Niestety, często w okresie sesji i matury dochodzi do przedawkowania kofeiny, a taki stan występuje u różnych osób przy różnej dawce. Efektem jest pogorszenie koncentracji i pamięci).

 

Czego unikać w okresie przed maturą i sesją?

Nie polecam cudownych tabletek na pamięć. W Internecie roi się od magicznych tabletek, które rzekomo działają i pomogą Ci zdać maturę i zaliczyć sesję. Pamiętaj jednak, że, jeśli coś jest ładnie opisane i kosztuje kilkaset złotych, to jednak niekoniecznie pomoże Ci,a wręcz może zaszkodzić. Czytaj uważnie składy i etykiety i nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia, żeby sobie nie zaszkodzić.

Nie polecam też energy drinków, bo lista szkodliwych substancji w nich zawartych jest długa. Ponadto negatywnie oddziałują na organizm.

 

Sesja i matury już niebawem. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o dobrą pamięć i koncentrację. Istotną kwestią jest też zaplanowanie nauki i ewentualnej suplementacji. Jeśli jesteś tuż przed egzaminem – pamiętaj o prawidłowej ilości snu i relaksie. Warto uczyć się tak, żeby jednocześnie dbać o zdrowie. W końcu mamy je tylko jedno – na całe życie!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz