Jak wprowadzić do diety dobre nawyki żywieniowe?
Współcześnie wiele osób je zbyt dużo produktów wysokoprzetworzonych. Chętnie też sięga po cukry proste. Jest to szkodliwe dla zdrowia i powoduje nie tylko problemy z nadprogramowymi kilogramami, ale też negatywnie odbija się na wyglądzie i samopoczuciu. Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 70% chorób bierze się z niewłaściwego odżywiania. To ono odpowiada za stany zapalne, powstające w organizmie i rozwój chorób. Może, więc czas zmienić dietę i zacząć odżywiać się zdrowo?
Zdrowa dieta
Jak wynika z badań CBOS większość Polaków we własnej ocenie odżywia się zdrowo (69%) i bardzo zdrowo (7%). Być może problem wynika, więc z naszego podejścia do tego zagadnienia. Warto jednak zapytać samego siebie szczerze: czy rzeczywiście dbam o siebie? Czy zwracam uwagę na to, co jem? Czy nie jem byle czego i byle jak, w pośpiechu, między pracą, domem a tysiącem innych spraw, które mam do załatwienia?
Jeśli jesteś w grupie osób, która nie je zdrowo, albo właśnie uświadomiłeś sobie, że Twoja dieta niekorzystnie wpływa na wygląd i samopoczucie to zastanów się skąd to się bierze. I czy nie warto tego zmienić?
Częstą wymówką do zmiany trybu życia są ograniczenia finansowe. Wiele razy słyszę od ludzi: „chciałbym jeść zdrowo, ale nie stać mnie na to”. I bardzo się dziwię, bo naprawdę nie wiem z czego wynika przekonanie, że trzeba mieć mnóstwo pieniędzy, żeby jeść to, co zdrowe. To nieprawda. Powiedziałabym nawet, że jest zupełnie na odwrót: można sporo zaoszczędzić, zmieniając swoją dietę na zdrowszą. W jaki sposób?
Zdrowe odżywianie przepisy
Po pierwsze eliminując z diety fast foody, szybkie posiłki na mieście i duże ilości słodyczy nie tylko dbamy o zdrowie, ale też oszczędzamy i w kieszeni zostaje więcej pieniędzy. Zdrowa dieta może oczywiście zawierać łososia, awokado i inne, niekoniecznie tanie, produkty. Ale może też bazować na tanich i smacznych. Jakich? Ich lista jest długa, a najpopularniejsze to:
- Otręby żytnie, pszenne i owsiane
Zawierają duże ilości błonnika. Można je jeść na wiele sposobów, np. ze świeżymi lub mrożonymi owocami, bakaliami, dodawać do granoli, jogurtu naturalnego lub płatków śniadaniowych.
Można z niej upiec domowy chleb, lub np. zrobić naleśniki.
- Ryż, zarówno biały, jak i brązowy
Idealnie nadaje się do przygotowania dania obiadowego, np. kurczaka z ryżem. Ponadto jest tani i sprawdzi się w też w daniach na słodko, np. ryż z jabłkami i cynamonem.
Jaglana, jęczmienna, gryczana, kuskus – wybór jest duży. Są niedrogie i zdrowe, a odpowiednio przyrządzone stanowią pyszny dodatek do obiadu.
- Jogurt naturalny
Jest zdrowy i ma mało kalorii. Dobroczynnie wpłynie też na sylwetkę. Można go łączyć z owocami, bakaliami, musli i granolą. To idealny sposób na szybkie i sycące danie.
- Ryby
Nie od dziś wiadomo, że są zdrowe. Niekoniecznie trzeba wybierać te najdroższe. Dla zdrowia warto wybierać np. tuńczyka w puszce, lub makrelę, która zawiera białko i zdrowe tłuszcze.
Kosztuje niewiele, a pite regularnie wpływa pozytywnie na żołądek i pracę jelit. Dodatkowo wspomaga utrzymanie prawidłowej wagi i wpływa na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.
Korzystając z takich niedrogich i zdrowych produktów i włączając je do swojej diety napewno nie zrujnujemy domowego budżetu, a mamy możliwość poprawić stan zdrowia i samopoczucie. W dłuższej perspektywie wpłyną one pozytywnie na nasze zdrowie
A Wy, macie swoje sprawdzone sposoby na wprowadzenie do diety zdrowych produktów? Podzielcie się nimi w komentarzu 🙂