Top

Trener rozwoju osobistego. Możesz nim być TY SAM! Sprawdź jak motywować się do działania każdego dnia!

Bez motywacji nie ma osiągnięć. Bez wyznaczania celów nie jesteśmy w stanie ich zrealizować. Takie stwierdzenia zna każdy z nas, ale nie każdy wie jak prawidłowo motywować się do pracy. Zwłaszcza kiedy brakuje energii, a okoliczności przemawiają przeciwko nam…


Motywacja do zmiany siebie i swojego życia

Dla jednych są to pieniądze, dla innych sława, rodzina, dobra opinia w społeczeństwie, ambicja lub chęć zmiany aktualnej sytuacji. Powody są różne, ale łączy je jedno: motywacja, żeby coś zmienić. Boimy się tego, ponieważ strach przed tym, co nowe jest wpisany w nasze życie. Jak go pokonać?


Nasze życie to nasza prywatna podróż. To my decydujemy dokąd jedziemy i co chcemy zobaczyć, przeżyć, czego się dowiedzieć. Jedna decyzja wpływa na kolejną i powoduje, że tak, a nie inaczej układa się życie. Nie warto się tego bać. Zmiany, choć niosą coś nowego, są też okazją, by nabrać wiedzy, doświadczenia, poznać nowe sytuacje i ludzi.

Dla mnie taką dużą zmianą w życiu było wyprowadzenie się z Polski i zamieszkanie w Hiszpanii. Znałam tu raptem kilka osób, słabo posługiwałam się językiem i byłam przerażona jak to dalej będzie. Ale, jednocześnie, w głowie świtała mi myśl, że jest to zmiana na lepsze, że mam szansę czegoś doświadczyć, że jestem odważna i poradzę sobie, bo muszę. I tak się stało.

Dziś już wiem, że warto wykorzystywać cały potencjał, jaki dało nam życie, szukać zmian, które prowadzą w lepszą stronę i nie bać się ryzyka.

Tak naprawdę wiele osób dokonało już tego, o czym piszę wyżej. Niektórzy osiągnęli jeszcze więcej,  zdobywając wielkie tytuły, pokonując własne słabości, granice ludzkich możliwości fizycznych i psychicznych. O takich ludziach czytamy w książkach i gazetach, opowiadamy historie, legendy. Napewno i Ty masz taką postać, która inspiruje Cię do działania. Może ona być wzorem, jak dążyć do tego, czego się pragnie, nie bać się ryzykować i marzyć.

Motywacja bierze się z potrzeb człowieka. Zgodnie z hierarchią potrzeb, stworzoną przez Abrahama Malsowa dzielą się one na potrzeby niższego i wyższego rzędu. Zaspokojenie tych pierwszych pozwala na skupienie się na pozostałych, takich jak np. potrzeba samorealizacji.


Samo słowo „potrzeba” oznacza w dosłownym rozumieniu brak czegoś i tak możemy je rozumieć.

Czy zdarzyło się Wam kiedyś odczuwać brak jakiejś rzeczy, tęsknotę za czymś lub kimś? A czy wówczas zrobiliście wszystko, by to zdobyć?

Jeśli nie, to prawdopodobnie zabrakło Wam motywacji. A szkoda…

Obecnie, co ciekawe, coraz częściej potrzeby ludzie są rozumiane odmiennie do teorii A. Maslowa. Współczesne zmiany psychospołeczne powodują, że człowiek w sposób przedmiotowy podchodzi do wielu kwestii w organizacji życia. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy na równej płaszczyźnie stawiają wiedzę, kompetencje, emocje i uczucia. W równym stopniu zależy im na jakości życia, jak i zdrowiu, czy kontaktach społecznych. Nie chcą z niczego rezygnować, a jednocześnie mają w sobie potencjał, który można uwolnić.

Taka teoria wiąże się z opinią chilijskiego ekonomisty i psychologa Manfreda Max – Neefa, zupełnie odmienną od piramidy potrzeb A. Maslowa. Wskazuje on, że potrzeby ludzi są ze sobą ściśle powiązane i tworzą jeden system. Nie ma już hierarchii, bo każda z nich jest tak samo ważna. Max – Neef przedstawia swoją teorię w formie koła, które, by działać prawidłowo musi posiadać wszystkie elementy. W myśl tego Max – Neef wymienia 9 najważniejszych potrzeb ludzkich:

  • potrzebę przetrwania
  • bezpieczeństwa
  • emocjonalności
  • sensu
  • partycypacji
  • wypoczynku
  • twórczości
  • przynależności
  • autonomii

Każda z nich odnosi się do takich sfer życia jak:

  • bycie
  • posiadanie
  • działanie
  • interakcje z otoczeniem

Co istotne, potrzeby te są uniwersalne, dotyczą wszystkich kultur na świecie, a  jedyne czym się różnimy między sobą to sposoby ich zaspokajania.

A Ty jak zaspokajasz swoje potrzeby? Jak się motywujesz?

Rozwój osobisty – warsztaty

Aby się rozwijać, motywować do pracy nad sobą i osiągać zakładane cele wystarczy na początek odpowiedź na jedno pytanie: Co naprawdę lubisz robić? Może to być sport, dziedzina sztuki lub nauki, albo prywatne hobby. Coś, co sprawia Ci radość, daje uczucie satysfakcji, odprężenia, bezpieczeństwa i przekonania, że „to jest właśnie to”. Szukając odpowiedzi na to pytanie możesz sam zostać swoim trenerem i stworzyć osobiste warsztaty motywacji do działania. Jak?

Określ co lubisz robić, wypisz wszystkie sposoby jak to robić, by stało się to częścią Twojego życia, by dawało Ci pieniądze, by było Twoją pracą, hobby i byś  nie musiał zmuszać się do robienia czegokolwiek innego. Wyobraź sobie, że dostaniesz milion dolarów tylko za to, że jutro zaczniesz robić to, co lubisz, przekształcisz to w swój zawód i zarobisz na tym pieniądze (nieważne ile na początek). Zmotywuj się!

A jeśli nadal jest Ci trudno to postaw sobie pytanie: Jeśli nie chcesz być sobą, to kto nim będzie?

Coaching osobisty

Pracuj nad sobą. Każdego dnia. Nie ma granicy rozwoju osobistego. Taką granice pokonujesz za każdym razem, kiedy zdobywasz kolejne cele, kiedy motywujesz się do pracy, mimo że nie masz sił, ochoty i energii.

Każdy ma swój Mount Everest. Gdzie jest Twój? 

Czy wiesz, że…?

32-letni Nepalczyk Sudarshan Gautam – niepełnosprawny mężczyzna, który jako dziecko stracił obie ręce, zdobył Mount Everest bez wspomaganiami się protezami? A J. K. Rowling napisała pierwszą część „Harrego Pottera” będąc bezrobotną, na zasiłku, wychowując samotnie dziecko i zmagając się z depresją? Wcześniej rozwiodła się z mężem i straciła matkę. Mimo to umiała zmotywować się do pracy nad sobą i nad książką, która dała jej sławę i pieniądze. Choć wszelkie okoliczności wskazywały na coś innego…

A Ty? Umiesz odnaleźć w sobie motywację?

Jeśli nie jesteś pewny, że sam dasz sobie radę z odpowiednim zmotywowaniem się do pracy i do zmian w życiu skorzystaj z pomocy trenera rozwoju osobistego. Taki coaching osobisty pomoże Ci:

  • odkryć swoje pragnienia i wartości
  • zmotywować się
  • zdobyć pewność siebie
  • znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem
  • osiągnąć równowagę życiową
  • zrealizować swoje pasje i cele

Motywacja to szukanie w sobie samym sposobu na pokonanie trudności i zdobycie tego, czego się pragnie. Jeśli zależy nam np. na nowej sukience to skupmy się na tym jak zarobić odpowiednią ilość pieniędzy, żeby ją kupić. To takie proste, prawda?

A jeśli np. chcesz schudnąć i szukasz skutecznego sposobu zacznij od mojego poradnika „Jak zacząć” i zmień swoje życie. Nie czekaj, bo sam upływ czasu niczego nie zmieni. Nie spowoduje, że będziesz szczęśliwszy, a co najwyżej starszy i bardziej sfrustrowany.

Zadbaj też o dobrą organizację czasu. Jak? Przeczytaj mój artykuł >>> Jak radzić sobie z organizacją czasu w pracy i w domu?

A więc… Do dzieła! Bądź wytrwały i pamiętaj, że życie to zmiany. Zrób na nie miejsce i nie bój się tego, co nowe. Bo nowe może być lepsze 🙂

Brak komentarzy

Dodaj komentarz