Top

Seler naciowy, wartość odżywcza, właściwości i przepisy z jego wykorzystaniem.

     Seler naciowy obok awokado (choć awokado to owoc, a seler to warzywo) często w mojej pracy spotykam się z osobami, które zaznaczają, że nie chcą w swoim jadłospisie selera i wcale nie wynika to z dość powszechnej alergii na seler.
Wszystko przez to, że seler naciowy posiada dość charakterystyczny zapach i smak, dodatkowo wiele osób nie przepada za dość długimi i twardymi włóknami. W tym artykule przybliżę skład selera naciowego i podam kilka argumentów, dlaczego warto po niego sięgnąć zwłaszcza teraz w okresie zimy i jak można wykorzystać jego “moc” w prostych i szybkich przepisach przemycić go do jadłospisu.

Seler naciowy, wartość odżywcza.

      Kruche łodygi o orzeźwiającym, ale jednocześnie specyficznym smaku świetnie nadają się do jedzenia na surowo, ale można dodawać je do sałatek, zup, surówek i wyciskać z nich sok, znakomicie komponują się w smoothie i wszelkiego rodzaju koktajlach. Coraz częściej spotykamy go w zupach typu krem, a seler korzeniowy w daniach głównych bądź przystawkach.

      Seler naciowy pochodzi z rejonów południowej Europy i Azji, kiedyś rosnący dziko, dziś uprawiany w rejonie Morza Śródziemnego. Jako bliski krewny pietruszki, selerowi naciowemu przypisywane są właściwości prozdrowotne. Zawiera białko, węglowodany, błonnik oraz mnóstwo witamin i minerałów. W jego składzie znajdziemy sporą ilość flawonoidów – związków, które posiadają właściwości przeciwzapalne, moczopędne i rozkurczowe. Ponadto zawiera on witaminy z grupy B, witaminę A, C, E, niacynę, a także kwas foliowy oraz składniki mineralne takie jak m.in. wapń, cynk, fosfor, magnez i żelazo.

Seler naciowy właściwości prozdrowotne

      Współczesne badania naukowe dowiodły, że w selerze naciowym jest aż 86 różnych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka.
      Seler działa oczyszczająco na organizm skutecznie usuwając z niego zbędne produkty przemiany materii, dlatego warto wdrożyć go do diety oczyszczającej i redukcji. Dzięki zawartości błonnika seler naciowy zwiększa perystaltykę jelit oraz zapobiega zaparciom, jednocześnie składa się w 95% z wody, spożywając seler równocześnie nawadniasz organizm. Oprócz korzystnego działania na nasz układ trawienny skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Ze względu na dużą zawartość potasu, seler naciowy zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia oraz w niewielkim stopniu zmniejsza ryzyko pojawienia się kamicy nerkowej. Zarówno potas jak i sód obecny w tym warzywie regulują gospodarkę wodną organizmu, przez co seler działa również silnie oczyszczająco i moczopędnie. Z tego względu polecany jest osobom mającym problem ze stawami oraz obrzękami.

      Dzięki obecności magnezu, potasu i wapnia, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz redukują stres, seler polecany jest osobom narażonym na większy stres.  Poprzez obecność w składzie flawonoidów, działa silnie przeciwzapalnie i leczy wszelkie dolegliwości zapalne np. zapalenie stawów, bóle mięśni. Dzięki ciągłym badaniom pojawiają się również informacje, że spożywanie łodygi selera może również zmniejszyć trądzik pospolity, jednak te i wiele innych właściwości prozdrowotnych selera wciąż jest badanych, gdyż mówi się o tym, że seler zawiera składniki chemiczne, które mogą zapobiegać tworzeniu się komórek rakowych. W jednym z badań wykazano, że substancja o nazwie – apigenina zniszczyła 86% komórek rakowych płuc. Zawarte w selerze naciowym kwasy fenolowe blokują działanie prostaglandyny, która może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju komórek rakowych. Jest wiele badań potwierdzających skuteczność działania przeciwnowotworowego związków zawartych w selerze i ciągle są prowadzone nowe badania w tym kierunku.

     Jednak istnieją również przeciwwskazania do jego spożycia, co więcej seler jest dosyć mocnym alergenem i mogą pojawić się reakcje alergiczne. Selera  w większych ilościach nie poleca się również kobietom w ciąży gdyż może spowodować poronienie. Ponadto osoby borykające się z problemem nerek również powinny unikać tego warzywa, podobnie jak osoby w chorobach tarczycy.

A oto moje selerowe propozycje, z wykorzystaniem selera naciowego, spróbujcie moje przepisy!!!

Oczyszczający koktajl z selera

Składniki na dwie porcje:

2 łodygi selera naciowego,

½ awokado,

2 plastry ananasa,

1 banan dobrze dojrzały,

½ szklanki wody lub zależnie od tego jaką konsystencję lubicie 🙂

Porcja soku z aloesu

Wszystkie składniki zblendować.

seler naciowy, właściwości, koktajl odchudzający, smoothie, zdrowie,

 

Sałatka z selerem naciowym

Składniki:

2 łodygi selera naciowego z częścią liściastą,

1 kwaśne jabłko,

1 owoc kaki lub słodka gruszka,

2 łyżki kukurydzy,

Garść rodzynek namoczonych na we wrzątku,

Sos:

Dwie łyżki octu malinowego,

Dwie łyżki oliwy z oliwek lub oleju lnianego,

Przyprawy do smaku: sól, pieprz, suszone pomidory z chilli, szczypta ksylitolu.

Seler, kaki/gruszkę pokroić w kostkę. Z podanych składników przygotować sos i odstawić na 5 min. Resztę składników wymieszać, zalać sosem i ponownie wymieszać.

seler naciowy, sałatka, przepis, zdrowie,

 

Mocno oczyszczający sok z selera

Spożywając go regularnie wpływa korzystnie na organizm, wzmacnia skórę i włosy, wspomaga odchudzanie i działa przeciwdepresyjnie. Prawdziwy, naturalny eliksir młodości!

Składniki na 4 porcje:
100 g korzenia selera
2 jabłka
1 cytryna
1 łodyga selera naciowego
kilka kostek lodu
1 łyżka miodu
Kilka listków świeżej mięty (opcjonalnie)
Woda

Wyciśnij sok z cytryny. Jabłko umyj i usuń gniazda nasienne – skórkę zostaw – to dodatkowe źródło błonnika. Korzeń selera pokrój na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki, oprócz wody, włóż do naczynia miksującego, zmiksuj. Uzupełnij wodą do 1 litra. Wymieszaj ponownie.

Najprostszym rozwiązaniem będzie podanie selera na kanapce zamiennie, zamiast sałaty, pietruszki, czy szczypiorku.

seler, seler naciowy, zdrowie, odchudzanie, kanapki

Seler naciowy, to jak się okazuje pełne zdrowia warzywo, wciąż niedoceniane, jednak coraz częściej popularne nie tylko wśród osób będących na diecie odchudzającej. Dzięki swym bogatym właściwościom oraz składnikom odżywczym, zyskuje na znaczeniu w polskiej kuchni i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Na koniec mam dla Was jeszcze krótkie podsumowanie i zbiór informacji o selerze w formie infografiki.

seler, seler naciowy, właściwości prozdrowotne, wartości odżywcze

Bibliografia:

  1. http://www.czytelniamedyczna.pl/3918,zwiazki-polifenolowe-w-owocach-i-warzywach.html
  2. Dieta roślinna na codzień. Julieanna Hever
  3. Super zielone. Smoothies, soki i koktajle dla zdrowia i urody. Obermeder Sally, Koraiem Maha
  4. E-book „Zdrowe koktajle”

 

Dodaj komentarz