Top

Popraw sobie nastrój i dodaj energii przy użyciu „podręcznej” aromaterapii.

Czym jest aromaterapia?

Potocznie mówi się o niej, że jest metodą leczenia przy użyciu zapachów, i rzeczywiście poza dodatkowymi przyjemnościami zmysłowymi może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia i zmniejszenia dolegliwości bólowych. W aromaterapii wykorzystywane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin. Olejki te są wieloskładnikowymi mieszankami związków chemicznych biologicznie czynnych, które oddziaływają na naszą psychikę i nasz organizm, dostosowując się do jego zapotrzebowania. Co ciekawe zmysł węchu jest jedynym ze zmysłów połączonym bezpośrednio z mózgiem z blisko ponad tysiącami receptorów. Nie zdajemy sobie sprawy z siły jaką ma nasz zmysł węchu. Na 5 cm kw. mieści się ok. 50 mln receptorów odpowiedzialnych za nasze powonienie. Węch jest najczulszym zmysłem. Zaledwie 8 molekuł substancji zapachowej wystarczy, by wywołać impuls nerwowy. Lotne cząstki związków aromatycznych za pomocą receptorów węchowych w błonie śluzowej nosa docierają do mózgu, gdzie oddziałują na połączenia nerwowe odpowiedzialne m.in. za aktywność mięśniową, przekazywanie sygnałów bólowych czy układ oddechowy. Poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia lub euforii, złagodzić ból mięśni, uspokoić tętno, wzmocnić koncentrację czy działać przeciwkaszlowo.

Olejki eteryczne i ich moc.

Olejki eteryczne w swym działaniu leczniczym przypominają zioła, działają kierunkowo, szybko, a zarazem subtelnie, nie ma tutaj też stricte zaleconego dawkowania, istnieją określone ramy, a nasz organizm czerpie z nich tyle ile na tę chwilę może i potrzebuje. Do aromaterapii wykorzystuje się olejki eteryczne. Są to wyciągi pozyskiwane z uprawianych lub najlepiej dziko rosnących roślin. Robi się je z kwiatów, liści, korzeni, nasion, kory i drewna. Zawierają różne aktywne związki chemiczne, którym zawdzięczają właściwości. Stosowane w aromaterapii olejki to dobry sposób na poprawę nastroju. Najczęściej wymienianą właściwością większości zapachów jest ich działanie odprężające, relaksacyjne, ale również niektóre z nich mają działanie pobudzające lub wzmacniające pamięć i koncentrację. Wiedza o ich dobroczynnym działaniu zdrowotny przetrwała po dziś dzień i mimo spektakularnego rozwoju medycyny nadal jest szeroko stosowana.

Olejki eteryczne znajdują zastosowanie w łagodzeniu objawów w przypadku różnych dolegliwości, oto kilka przykładów:

Stany lękowe i depresyjne: pomarańczowy, cytrynowy, mandarynkowy, lawendowy, geraniowy, melisowy, z neroli, z drzewa różanego, ylangowy, limetkowy, petitgrain, majerankowy.

Bóle głowy, migrena: lawendowy, geraniowy, miętowy, goździkowy, jałowcowy, eukaliptusowy, z rumianku rzymskiego, majerankowy, bazyliowy, różany.

Bóle menstruacyjne: z rumianku rzymskiego, z mięty pieprzowej, lawendowy, geraniowy, cyprysowy, melisowy.

O działaniu afrodyzjakalnym: ylangowy, rozmarynowy, geraniowy, z kopru włoskiego, goździkowy, sandałowy, różany.

Bezsenność, nadpobudliwość: lawendowy, geraniowy, melisowy, sandałowy, ylangowy, cytrynowy, z rumianku rzymskiego, mandarynkowy, majerankowy, różany.

Apatia, spadek energii, ospałość: z mięty pieprzowej, rozmarynowy, eukaliptusowy, tymiankowy, hyzopowy, z drzewa różanego, pichtowy.

ziola, olejki eteryczne, fitoterapia, medycyna naturalna, aromaterapia, natura,

 

Infekcje górnych dróg oddechowych: sosnowy, pichtowy, anyżowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej, z drzewa herbacianego, goździkowy, rozmarynowy, cynamonowy, tymiankowy.

Bóle mięśniowe i reumatyczne: sosnowy, rozmarynowy, goździkowy, cynamonowy, eukaliptusowy, muszkatołowy z gałki, hyzopowy, cyprysowy.

Przemęczenie, brak koncentracji: cytrynowy, rozmarynowy, lawendowy, z mięty pieprzowej, geraniowy, bazyliowy.

Stres, napięcie nerwowe: z neroli, melisowy, różany, ylangowy, z szałwii muszkatołowej, bergamotowy.

Wysokie ciśnienie, zdenerwowanie: różany, cytrynowy, ylangowy, hyzopowy, majerankowy, z szałwii muszkatołowej.

Skuteczność działania aromaterapii na podstawie kilku przykładów.

Istnieje coraz więcej badań zarówno w Polsce jak i na świecie, potwierdzających skuteczność działania olejków eterycznych. Japońscy naukowcy jako pierwsi wykazali, że inhalowanie określonych zapachów zmienia aktywność genów i oddziałuje na biochemię krwi w taki sposób, iż zmniejsza to stres i zdenerwowanie. W laboratorium poddawali oni zdenerwowaniu oni szczury, które albo wdychały linalol (substancja należąca do terpenów o intensywnej woni konwalii), albo zwykłe powietrze. Okazało się, że linalol obniżał podwyższony przez stres poziom neutrofili i limfocytów niemal do normy. Poza tym zmniejszał aktywność ponad 100 genów, które uaktywniały się ponad miarę pod wpływem odczuwanego napięcia.

Inne badanie w Polsce przeprowadziły Agnieszka Hłobił i Izabela Górska z Katedry Pedagogiki Politechniki Koszalińskiej. Badaczki sprawdzały,  jak aromaterapia wpływa na koncentrację dzieci upośledzonych. Rozpylały w pomieszczeniu olejki eteryczne pobrane z nawłoci kanadyjskiej, skórki cytryny, grejpfruta oraz skórki pomarańczy w różnym stężeniu. Następnie obserwowały ich wpływ na sposób reagowania i komunikacji dzieci cierpiących na autyzm lub zespół Downa. Zauważyły, iż istnieje pewna optymalna wartość stężeń poszczególnych olejków eterycznych, w której pozytywna skuteczność aromatu wyraźnie objawia się lepszym samopoczuciem, większą aktywnością poznawczą oraz wyższym poziomem koncentracji u uczestników badania.

Z kolei olejki eteryczne zawarte w lawendzie pozwalają zmniejszyć lęk odczuwalny przed nieprzyjemnymi wydarzeniami, np. wizytą u dentysty. Badacze z King’s College London na grupie 340 dorosłych osób przeprowadzili eksperyment, który odbywał się w poczekalni gabinetu dentystycznego. W połowie przypadków ustawiano tam podgrzewacz, a do wody dodawano 5 kropli olejku lawendowego. Aromaterapia odbywała się przez miesiąc. Pozostali czekali na swoją kolej w standardowych warunkach. W porównaniu do grupy kontrolnej osoby wdychające woń lawendy były o wiele spokojniejsze w trakcie samej wizyty
10 w porównaniu do tych, którzy czekali w warunkach standardowych.

Jaką formę aromaterapii wybrać?

Masaż z użyciem olejków – to chyba najbardziej znany i najprzyjemniejszy sposób korzystania z dobrodziejstw aromaterapii. W tym wypadku olejek eteryczny należy rozpuścić w naturalnym, bazowym, bezzapachowym, oleju roślinnym. Najlepiej wybrać olej pozytywnie działający na skórę, na przykład migdałowy, arganowy, rycynowy. Około 20 kropli olejku eterycznego należy dodać do 50 mililitrów oleju bazowego i wymieszać. Podczas masażu olejek przenika przez skórę do krwi i dostaje się do krwioobiegu, dalej do wszystkich narządów. Przy okazji natłuszczona i wymasowana skóra staje się lepiej ukrwiona, bardziej sprężysta i elastyczna.

Podobne działanie wykazuje kąpiel z użyciem olejków i jest prawie tak przyjemna jak masaż. Dodanie do wody w wannie kilku kropli olejku sprawi, że zwykła kąpiel zamieni się w zabieg, a w zależności od stosowanego olejku kąpiel może być orzeźwiająca, relaksująca lub oczyszczająca. Aromaterapeutyczne kąpiele w wannie zalecane są w stresie, zmęczeniu, bezsenności czy nawet w infekcjach dróg oddechowych i bólach mięśniowych.

Aromaterapia z kominka – to najpopularniejszy i najbardziej praktyczny sposób, jeśli leczenie ma objąć więcej niż jedną osobę. Do specjalnego kominka należy wlać wodę, dodać kilka lub kilkanaście kropli olejku i zapalić świeczkę. W pomieszczeniu będzie się roznosił przyjemny zapach. Ta metoda jest prosta i świetnie sprawdzi się w zaciszu domowym.

Nasze babcie najczęściej korzystały z inhalacji nad miską z wrzątkiem wzbogaconym ok. 5 kroplami wybranego olejku lub mieszanki olejków eterycznych. Takie aromatyczne opary, pochylając się nad miską i przykrywając głowę ręcznikiem, wdychamy ok. 5-10 minut. Sprawdzą się świetnie we wszelkiego rodzaju dolegliwościach związanych z przeziębieniem, bólem zatok czy nawet zapaleniem oskrzeli.

Jeśli jednak potrzebujesz się zrelaksować, dodać sobie energii lub po prostu poprawić sobie nastrój i koncentrację, a żadnej z powyższych metod nie jesteś w stanie zrobić w pracy lub w domu, z pomocą mogą ci przyjść sztyfty AromaStick.

AromaStick – co to takiego??

Najprościej mówiąc, to odpowiednio skomponowana mieszanka olejków eterycznych zawarta w wygodnej w użyciu formie. Wystarczy odkręcić i powąchać, by cieszyć się dodatkową energią, koncentracją albo momentem relaksu.

Użyte olejki eteryczne posiadają nie tylko przyjemne zapachy, ale również unikalne właściwości, współgrające ze sobą wzajemnie w swoim działaniu. AromaStick to nie jest zwykły sztyft, a skrupulatnie skomponowana mieszanka olejków eterycznych posiadająca właściwości, które potrafią nasilać oddziaływanie zgodnie z konkretnymi wskazaniami. Co ciekawe, sztyfty zostały wypróbowane i przetestowane – nie tylko przeze mnie, ale także podczas niezależnych badań, po to aby upewnić się czy ich działanie jest zgodne z założeniami, co więcej podczas badań okazało się również, że moc zapachów z inhalatorów jest trzy razy mocniejsza niż tych uwalnianych do pomieszczeń.

AromaStick, to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się szybko zrelaksować po całym dniu w pracy, przed zajęciami jogi, czy medytacją (AromaStick RELAX, CALM) lub dodać sobie energii przed treningiem (ENERGY), bądź w przypadku poprawy koncentracji zamiast sięgając po kolejną kawę (FOCUS).

ziola, olejki eteryczne, aromaterapia, medycyna naturalna, fitoterapia

Inhalator w formie sztyftu sprawdzi się również w trakcie dłuższych podróży wakacyjnych, kiedy „bierze cię” senność w trakcie jazdy, już po 5 minutach od inhalacji czujesz przypływ energii i poprawy koncentracji – sami próbowaliśmy!!! Dzięki temu, że sztyft jest niewielki, zmieści się w kieszeni i kobiecej torebce 🙂 dzięki czemu, możesz go użyć w każdej chwili.

 

komentarz

Dodaj komentarz