Top

Kasza jaglana w wersji na słodko, czyli jagielnik. U mnie w domu bardzo go lubimy :)

Kasza jaglana w wersji na słodko – lubicie? Jeśli tak to koniecznie skorzystajcie z przepisu na jagielnik, czyli ciasto w sam raz dla domowników i gości oraz połączenie zdrowego z pysznym. Robię je dość często, a moja rodzina je uwielbia 🙂

W jednym z wcześniejszych artykułów pisałam o właściwościach kaszy jaglanej i sposobie jej przygotowywania. Jeśli ktoś nie czytał odsyłam do tekstu > Kasza jaglana przepisy: czekoladowy budyń jaglany. Moje dzieci go uwielbiają 🙂

Teraz tylko przypomnę, że kasza jaglana przez długi czas była zapomniana w naszej kuchni i teraz wraca do łask. Jest zdrowa, zawiera witaminy z grupy B, składniki mineralne, takie jak: magnez, wapń, fosfor, potas i żelazo oraz lecytynę, która wpływa na pamięć i koncentrację. Takie jej właściwości przemawiają za włączeniem jej na stałe do diety.

Kasza jaglana jest też na tyle ciekawym produktem, że dobrze wypada zarówno w daniach na słono, jak i na słodko. Dlatego sprawdzi się w daniach obiadowych, jako zamiennik ziemniaków oraz w deserach.

Potrawy z kaszy jaglanej – także na słodko

Kasza jaglana, uważana za jedną z najzdrowszych kasz, dobrze wypada w daniach na słodko, takich jak np. kasza z jabłkami i migdałami, zapiekanka na słodko z kaszy jaglanej, koktajl jaglany z dodatkiem owoców czy pudding. Z kolei u mnie w kuchni często gości jagielnik – ciasto na bazie orzechów, daktyli i płatków owsianych z masą z kaszy jaglanej. Moja rodzina bardzo sobie chwali takie desery, dlatego zdecydowałam się polecić je także Wam.

Jagielnik

Przepis na formę do pieczenia o średnicy 18 cm

Składniki:

Spód:

  • ½ szklanki orzechów (u mnie laskowe)
  • 10-15 daktyli
  • 1 łyżka kakao (można dać mniej, zależy czy lubi się mocno kakaowy smak. Ja lubię 🙂
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • ½ szklanki płatków owsianych błyskawicznych

Masa:

  • 1 szklanka kaszy jaglanej suchej
  • 2 szklanki mleka roślinnego bez cukru (sojowe, owsiane lub inne)
  • 1 puszka schłodzonego mleka kokosowego 400 ml dobrej jakości i dobrze schłodzonego
  • sok z 1/2 cytryny
  • 4-5 łyżek syropu klonowego lub innego słodzika (u mnie ksylitol)
  • Ziarenka z 1/2 laski wanilii lub ekstrakt waniliowy

Polewa:

Kaszę jaglaną dokładnie opłukujemy pod wodą, aby pozbyć się goryczki. Przekładamy do garnka, zalewamy 2 szklankami mleka roślinnego i gotujemy przez 20 minut pod przykryciem. Do kaszy można dodać 1-2 łyżeczki oleju kokosowego -wówczas masa będzie bardziej kremowa i kokosowa. Daktyle zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut. Orzechy blendujemy na drobno (ale nie na całkowitą miazgę). Dodajemy resztę składników i blendujemy aż dobrze się połączą. Jeśli masa jest za sucha, dolewamy trochę wody po daktylach. Jeśli będzie za rzadka można dodać więcej płatków owsianych.

Powstałą masą wykładamy spód blaszki wyścielonej papierem do pieczenia lub tylko wysmarowanej olejem kokosowym. Tortownicę wkładamy do lodówki.
Do ugotowanej kaszy dodajemy sok z cytryny, syrop klonowy, ekstrakt lub ziarenka z wanilii oraz stałą część z mleka kokosowego z puszki i blendujemy na gładką masę.
Powstałą masę przelewamy do tortownicy, wyrównujemy, odstawiamy do ostygnięcia najlepiej na całą noc do lodówki.
Składniki na polewę roztapiamy w garnku mieszając trzepaczką i wylewamy na ciasto. Pozostawiamy w lodówce do zastygnięcia. Posypujemy wiórkami, orzechami lub ziarnami kakao.

Smacznego 🙂

Brak komentarzy

Dodaj komentarz