Top

Jak dbać o włosy? Surowce ziołowe i oleje naturalne w pielęgnacji włosów

Jak dbać o włosy? Naturalne olejki na włosy

Zima, to trudny okres dla włosów. Są narażone na silny wiatr, przesuszone pomieszczenia, czapki, mróz i inne czynniki zewnętrzne, mechaniczne i fizyczne, które nie tylko determinują ich wygląd, ale również mogą wpływać na ich utratę. J. Dla niektórych kobiet włosy to atrybut kobiecości, w ich słaba kondycja i wypadanie stanowią nie tylko defekt estetyczny, ale także problem natury psychicznej. Może to powodować dyskomfort i stres. Zobacz jak dbać o włosy.

Wzmożone wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn, takich jak:

  • niewłaściwa dieta;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nadmierny stres;
  • choroby nowotworowe i przyjmowanie cytostatyków (w przebiegu choroby onkologicznej)

Niezależnie od przyczyny nadmiernej utraty włosów, zawsze warto je wzmacniać i naturalnie stymulować do wzrostu, nie zapominając o odpowiedniej diecie i stosując zabiegi w oparciu o naturalne i ziołowe surowce i oleje.

Jakie naturalne produkty mają zastosowanie w pielęgnacji włosów?

 

 

Jak dbać o włosy – Kozieradka pospolita
Nasiona kozieradki pospolitej stanowią źródło substancji biologicznie aktywnych, należących do różnych grup chemicznych. Zalicza się do nich: flawonoidy, śluzy, saponiny, witaminy, związki z grupy alkaloidów (a wśród nich trygonelina, która rozszerza skórne naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi do mieszków włosowych i stymuluje ich wzrost).
Kozieradka zawiera też liczne aminokwasy i białka, które wpływają na wzmocnienie i odżywienie włosów.
Innym, cennym składnikiem w kozieradce jest lecytyna, która stanowi naturalny emulgator działający zmiękczająco i nawilżająco na skórę i ułatwia wchłanianie substancji czynnych. Badania nad działaniem nasion kozieradki dały pozytywne wyniki, w zakresie tego, że kozieradka wpływa na wzrost proliferacji komórek macierzy włosa i ma działanie antyoksydacyjne. Lepsze efekty uzyskuje się łącząc kozieradkę z innymi surowcami bogatymi w polifenole i wcierając regularnie w skórę głowy napary lub maceraty.

 

  • Przepis na macerat z nasion kozieradki
    Macerat przygotowuje się na bazie wybranego oleju np. słonecznikowego, oliwy z oliwek, którym zalewamy (do przykrycia) nasiona kozieradki i odstawiamy w ciepłe, ale ciemne miejsce (nie słoneczne) na około 2 – 3 tygodnie, codziennie potrząsając. Po tym okresie macerat należy przecedzić.
    Otrzymany macerat należy przechowywać w lodówce.
    Macerat należy wcierać 2 – 3 razy w tygodniu w skórę głowy.

 

 

  • Kuracja na włosy z naparu z nasion kozieradki
    1 łyżkę zmielonych nasion kozieradki należy zalać wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na ok. 20 min, a następnie przecedzić. Uzyskiwany, świeży napar należy wcierać co najmniej co drugi dzień, przez okres 3 – 4 tygodni.

 

Żeń-szeń
Jest znany od dawna, jako roślina o silnym działaniu wzmacniającym i adaptogennym. Żeń-szeń jest bogaty w silne związki bioaktywne, które pobudzają mikrokrążenie i procesy regeneracyjne, dlatego wyciągi z korzenia żeń-szenia stanowią bazę preparatów leczniczych i kosmetycznych przy nadmiernym wypadaniu włosów. Wynika to w głównej mierze z zawartości saponin, które stymulują wzrost włosów.
Badania in vitro potwierdziły, że wyciąg z korzenia żeń-szenia chroni przed wypadaniem włosów wskutek leczenia onkologicznego. Ekstrakt z korzenia jest rozpuszczalny w wodzie, dzięki czemu może być dodawany do szamponów i odżywek, co zapewnia lepsze ukrwienie skóry głowy oraz pobudza tempo wzrostu nowych włosów. W przypadku wzmożonego wypadania włosów wewnętrzne stosowanie preparatów z żeń-szenia nie ma praktycznego zastosowania.

 

Pieprz cayenne
Stosowany jest głównie w kuchni, do dodania smaku potrawom. Jego główny składnik – kapsaicyna ma silne działanie lecznicze w wielu kierunkach. Zastosowana miejscowo, na skórę głowy, oddziaływuje na zakończenia nerwowe, w skórze, wykazując działanie rozgrzewające i pobudza ukrwienie skóry głowy. W ten sposób komórki są lepiej dotlenione i odżywione, co stymuluje włosy do wzrostu.
Pieprz cayenne stanowi składnik ampułek do codziennego wcierania w skórę głowy. W trakcie stosowania należy zachować ostrożność i unikać kontaktu z oczami.

 

Rozmaryn
Olejek eteryczny z rozmarynu jest stosowany głównie w aromaterapii, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się jako olejek do zewnętrznego stosowania na skórę głowy, stymulując wzrost włosów i zapobiegając łysieniu. Działa na skórę drażniąco, w efekcie czego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększonego przepływu krwi. Skóra i tkanki zostają rozgrzane i lepiej zaopatrzone w tlen i substancje odżywcze. Rozmaryn wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.
Olejku i innych produktów powstałych z rozmarynu wykorzystuje się jako dodatków do szamponu i odżywek do włosów. Produkty, które go zawierają oprócz aktywacji procesów pobudzenia wzrostu włosów mocno je odżywiają i nadają połysk.

 

Przygotowanie olejku na bazie olejku eterycznego i jego aplikacja na głowę
Stosując olejek eteryczny należy pamiętać o jego rozcieńczeniu z olejem nośnym np. oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. W zależności od rodzaju olejku np.rozmarynowy, lawendowy, cedrowy i tymiankowy (podane olejki są wykorzystywane w stymulacji wzrostu włosów), wieku (dla osób starszych mniejsze rozcieńczenia) oraz przyczyn wypadania – zalecane rozcieńczenia mogą być różne. Wskazuje się, że bezpiecznym stężeniem dla osoby dorosłej przy regularnym stosowaniu jest stężenie 2% – tj. 4 krople olejku eterycznego na 10 ml oleju nośnikowego.

 

Miłorząb japoński 
Jest znany przede wszystkim jako składnik produktów na poprawę pamięci i koncentracji. Jednak wyciąg z liści miłorzębu ma też inne działanie: usprawnia przepływ krwi w naczyniach mózgowych, obwodowych, a także w skórze głowy i tym samym wpływa na poprawę kondycji włosów i pobudzenie ich do wzrostu. Dzięki swojej wysokiej skuteczności wyciągi z miłorzębu są powszechnie stosowane jako składnik kosmetyków wzmacniających i odżywiających.

 

Moja MOCNA TRÓJKA jak dbać o włosy: pokrzywa, skrzyp i łopian 

 

To “mocna trójka”, która zawsze kojarzyła się z dobroczynnym działaniem na włosy. Pokrzywa to prawdziwa bomba witaminowa, ponieważ działa odżywczo na cały organizm, wpływa na dobrą kondycję cery, włosów i paznokci. W lecznictwie wykorzystuje się zarówno liście, jak i korzeń pokrzywy, który jest wykorzystywany w przypadku łysienia androgenowego. Jej liście zawierają m.in. prowitaminę A, witaminy K, C, B2 i B6, garbniki, kwasy organiczne, chlorofil, flawonoidy i minerały: wapń, żelazo, siarkę, fosfor, potas, sód, jod. Z kolei korzenie pokrzywy zawierają: lecytynę, krzemionkę, polisacharydy, związki podobne do lipidów i steroli oraz liczne sole mineralne.
Z liści pokrzywy przygotowuje się herbatę, zastępując nią np. Tradycyjną, czarną herbatę. Należy, jednak pamiętać, że ma ona silne działanie oczyszczające i moczopędne, dlatego należy zadbać również o odpowiednią podaż wody i uzupełniać ją.

Skrzyp polny dzięki dużej ilości krzemionki wykazuje silne działanie wzmacniające włosy.
W odróżnieniu od pokrzywy, skrzyp polny wymaga gotowania, ponieważ tylko wtedy dochodzi do wyekstrahowania krzemionki i innych aktywnych związków.

Ziele skrzypu (najlepiej świeże) gotujemy pod przykryciem przez ok. 15 minut, a następnie odstawiamy na ok. 30 minut do ostygnięcia, po czym przecedzamy i pijemy 1 – 2 razy dziennie. Taki napar zawiera duże ilości antywitaminy B1, dlatego podczas regularnego picia wywarów ze skrzypu konieczna jest suplementacja kompleksem witamin z grupy B.
Taką kurację do wewnątrz należy stosować okresowo i robić co pewien czas przerwy.
W przypadku stosowania obu surowców zewnętrznie można je wykorzystywać w różnego rodzaju płukankach i maseczkach na skórę głowy.
Z wywaru ze skrzypu można zrobić kompres, który pomoże zwalczyć łupież, przeciwdziałać przetłuszczaniu się i wypadaniu włosów. Umyte włosy należy płukać wywarem, lekko odcisnąć, owinąć głowę czepkiem i ręcznikiem. Spłukać po 20 minutach letnią wodą.

Pokrzywa i skrzyp bardzo często występują w szamponach i odżywkach do włosów w połączeniu z korzeniem łopianu, który dzięki obecności poliacetylenów, poza stymulowaniem wzrostu włosów, dodatkowo ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Olej z łopianu nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale również wykazuje silne działanie przeciwłupieżowe.

 

Cebula i czosnek 
Są to naturalne i silne antybiotyki i bogactwo związków siarkowych. Siarka to główny budulec białka włosów. Dieta bogata w cebulę i czosnek może przyczynić się do poprawy kondycji włosów i zapobiec ich wypadaniu. Z kolei mieszanka 3 łyżek soku z cebuli z łyżką oleju kokosowego i łyżką oliwy z oliwek wmasowana w skórę głowy skutecznie wzmacnia włosy.

 

Pestki dyni i inne produkty bogate w cynk
Dla kondycji włosów istotna jest odpowiednia ilości cynku w diecie. Jego niedobór prowadzi do nadmiernej utraty włosów. Do produktów bogatych w cynk należą m.in. należą: pestki dyni, warzywa strączkowe, orzechy, produkty pełnoziarniste, nasiona chia i kasza gryczana.

 

Oleje roślinne – cenione preparaty w pielęgnacji włosów

Naturalne oleje roślinne od dawna były cenione jako preparaty do pielęgnacji skóry głowy, włosów i paznokci. Wykazują silne działanie odżywcze. Są łatwe w aplikacji. Można je wykorzystywać samodzielnie lub mogą stanowić bazę do produkcji maceratu zawierających inne oleje eteryczne i inne naturalne składniki jak wspomniany wcześniej pieprz cayenne.

Do najbardziej popularnych olejów bazowych należą:

  • Olej rycynowy, który posiada silne właściwości nawilżające, wzmacnia włosy i nadaje im elastyczności i połysk. Najcenniejszy jest olej rycynowy tłoczony na zimno.
  • Olej migdałowy. Jest to źródło witaminy E oraz licznych kwasów tłuszczowych. Stymuluje wzrost włosów, nadaje im sprężystości i zapobiega przesuszeniu.
  • Oliwa z oliwek, która poza kwasami tłuszczowymi zawiera antyoksydanty i flawonoidy. Wykazuje działanie zmiękczające i ochronne, tworząc na włosach powłokę.
  • Olej z czarnuszki, który zawiera nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe. Wzmacnia mieszki włosowe, stymuluje wzrost włosów, nawilża je i działa ochronnie.

 

W pielęgnacji skóry głowy bardzo dobrze sprawdzą się również: olej kokosowy, konopny, lniany i olej z wiesiołka.

Dbając o nasze włosy musimy zapewnić odpowiednią podaż składników pokarmowych, witamin i mikroelementów właściwie skomponowaną dietą, a wykorzystując dobrodziejstwa natury możemy przyspieszyć ich wzrost i zapewnić lepszą kondycję i wygląd. Ważne, jednak, aby pamiętać, że efekty takich kuracji nie pojawią się natychmiastowo, a warunkiem do osiągnięcia lepszych rezultatów jest regularność wykonywanych zabiegów.

 

Bibliografia:

  1. A. Różański, Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna. Nowe nadzieje fitoterapii, http://rozanski.li/date/2018/02/.
  2. Naturoterapia w praktyce, grudzień 2017-styczeń 2018.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz