Top

“Spokojna głowa, spokojne święta”, wskazówki do II-ego etapu wyzwania. Jak zorganizować święta Bożego Narodzenia, krok po kroku.

         Wyzwanie grudniowe przebiega na dwóch płaszczyznach, a one są ściśle powiązane. W odniesieniu do wcześniejszego postu na blogu i wskazówek jakie w nim zamieściłam, w pierwszej kolejności dbamy o nasze zdrowie, szczególnie o zdrowie psychiczne, spokój wewnętrzny i dobre samopoczucie. Wszystko to dzieje się w tym trudnym dość okresie przygotowań świątecznych, co z kolei może zaburzyć niektóre z tych działań w obszarze  czterech wymiarów zdrowia, o których pisałam już wcześniej. Dzisiaj otrzymasz ode mnie garść przydatnych informacji jak przygotować się do Świąt, jak bez pośpiechu i zbędnych nerwów ogarnąć prezenty, potrawy wigilijne i świąteczne wypieki. To jest prostsze niż Ci się wydaje!!!

 

Przede wszystkim dobra organizacja, krokiem do spokojnych Świąt!

      Do Twojej dyspozycji przekazuję planer, w którym możesz zapisać po kolei zadania do zrobienia „list to do”: sprzątanie, prezenty, dekoracja domu, potrawy świąteczne, wypieki, produkty do kupienia, te i wiele innych zadań “to do”, które możesz zapisywać właśnie w tym planerze.

Planer „SPOKOJNE ŚWIĘTA” do pobrania tutaj.

Oto jak ja zamierzam to ogarnąć.

Sprzątanie i porządki w domu

      Czy koniecznie przed świętami musisz posprzątać strych lub “składowisko” (to taki jeden pokój, lub pomieszczenie, które każdy ma w swoim domu 😉 )? Czy naprawdę masz ochotę myć okna na mrozie, ryzykując przeziębienie, które nie daj Bóg dopadnie Cię na Święta właśnie? Nie daj się zwariować… Zwykłe porządki wystarczą, tym bardziej jeśli dbasz na co dzień o porządek w domu. Jeśli już zamierzasz umyć okna, a masz ich sporo, to rozplanuj to w czasie, a nie wszystkie okna w jeden dzień, a następnego dnia nie ruszysz się z łóżka…

Może zamiast tego sprzątania spędź czas z rodziną na wspólnym przygotowywaniu się do Świąt:

  • Napiszcie razem list do Św. Mikołaja,
  • Zróbcie wspólnie ozdoby choinkowe,
  • Przygotujcie szopkę,
  • Upieczcie i udekorujcie pierniczki,
  • Pooglądajcie “Klausa” na Netflix – polecam my już oglądaliśmy 🙂

Dzieci z pewnością na lata zapamiętają wspólnie spędzony czas, a nie będą wspominać zabieganych rodziców, którzy nie mają dla nich czasu i którzy „włóczą” się z nimi po zatłoczonych centrach handlowych.

Prezenty dla najbliższych

     U mnie sprawdzają się dwie rzeczy: po pierwsze sporządź listę osób i prezentów, które planujesz dla nich kupić wraz z kwotą jaką planujesz wydać. Pamiętaj nie kupuj prezentów “bo trzeba”, “bo wypada”, ani tym bardziej nie nie wydawaj ostatnich oszczędności i nie zaciągaj pożyczki, aby takie prezenty kupić!!!

    Po drugie (już się o tym przekonałam), większą radość osobie obdarowanej dają prezenty ręcznie robione, a nie kupione i często nietrafione. W ubiegłym roku robiłam “słój pełen zdrowej granoli”, a w tym planuję przygotować pudełeczka (zero waste z rolek po papierze toaletowym) 🙂 pełne aromatycznych migdałów z cynamonem i pomarańczą. Ps. Będzie relacja na social, ucierpią na tym wszystkie osoby, które zamierzam obdarować, bo będą wiedziały co dostaną 😉 

     W naszej rodzinie co roku robimy losowanie, obdarowujemy prezentem każde dziecko. Dodatkowo składamy się na większy wspólny prezent dla rodziców, tym samym mniej śmieci, mniej nietrafionych prezentów, a tyle samo radości. A losowanie w tym roku, przeprowadził Filip – najmłodszy z rodziny 🙂

Jedzenie i potrawy świąteczne

     Ten temat jest dość drażliwy, dla mnie jako dietetyka, bo wszyscy nic tylko mnie namawiają do jedzenia i tego, że od kolejnego kawałka serniczka nie utyję 🙂 Tak, to prawda i w zupełności się zgadzam, że Święta Bożego Narodzenia są po to, aby jeść…no ale skończę to zdanie: “jeść z umiarem”!!! 

     Po co ci stół pełen jedzenia, który się ugina od jego nadmiaru, a ty po zjedzeniu nie możesz od niego wstać, ani się ruszyć, a po skończonych Świętach jesz te same potrawy aż do Trzech Króli. Ja uwielbiam Święta za barszcz z uszkami, rybę po grecku, pierogi z kapustą i pieniędzmi* 🙂  i kutię. To właśnie na te dania czekam cały rok!!! Nic więcej mi nie potrzeba. Więc skup się na tych daniach, które sprawiają Tobie i Twoim bliskim najwięcej radości i opracuj listę ulubionych potraw, a wraz za nią zaplanuj zakupy i przygotowanie każdej z nich. Pamiętaj, że jeśli przez dłuższy okres (od wigilii do Trzech Króli, to prawie dwa tygodnie) będziesz na nadwyżce kalorycznej, to faktycznie możesz przytyć, ale w przeciągu trzech dni na pewno nie!!!

*u nas dodawane są pieniądze do pierogów, kto znajdzie ich najwięcej będzie w przyszłym roku najbogatszy 😉 

Świąteczne słodycze

      Nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez sernika (z rodzynkami oczywiście), najlepszy robi moja mama, ale planuję również przygotować jakieś zdrowe desery w zdrowszej wersji, tutaj niezawodne są ciasta wegańskie, jagielnik, tofurnik, czy nerkownik. Wpadł mi w ręce również prosty i ciekawy przepis na piernik, który opublikuję niedługo. Nie zdecydowałam jeszcze jakie zrobię, ale obecnie jest w czym wybierać. Jeśli brakuje Ci świątecznych inspiracji na domowe wypieki zapraszam Cię do kupienia e-booka z przepisami.

       

 

      Święta to magiczny, pełen radości i uśmiechu czas, ale wtedy kiedy je przygotujemy z głową i bez zbędnej bieganiny. Pomoże Ci w tym, planer który Ci dla Ciebie przygotowałam.

      Pierwsza część wyzwania też przygotuje Cię do magii Świąt, uświadomi Ci, że nie ilość prezentów pod choinką ma znaczenie, ale ilość czasu spędzonego z bliskimi i z rodziną zgodnie z przesłaniem: „Spokojna głowa, spokojne święta.”

A Ty jak radzisz sobie z przygotowaniami do Świąt? Masz jakieś sprawdzone sposoby na opanowanie tej bieganiny? Podziel się nimi w komentarzu. A ja zapraszam Cię na moje social, gdzie będę na bieżąco zdawać relację z przygotowań.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz