Top

Nieaktywne płatki drożdżowe – co to takiego? Wartości odżywcze i przykładowe przepisy na ich wykorzystanie.

Ostatnio kiedy zamieściłam wpis z pomysłem na zupę – krem z brokuła z dodatkiem nieaktywnych płatków drożdżowych, posypało się wiele wiadomości i komentarzy odnośnie nie samego kremu, ale właśnie płatków drożdżowych. Co to w ogóle  jest? Do czego to się stosuje? Z czym to się je? Jak to smakuje… itp.?

I właśnie stąd pomysł na napisanie kilku zdań o płatkach drożdżowych, bo jak się okazuje, to całkiem fajny produkt, który można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.

Płatki drożdżowe – co to takiego?

Zanim przejdę do tego jak spożytkować płatki drożdżowe, warto im się przyjrzeć bliżej. Wyglądem przypominają one lekko poszarpany papier lub starty parmezan, a smakiem… Niektórzy czują bekon, inni właśnie parmezan, a jeszcze inni czują w nich lekko serowy posmak z bekonowym aromatem:) Jednak to właśnie ich smak sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu potrawach, szczególnie w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej.
Co ciekawe, ten serowy smak płatków drożdżowych nie ma jednak nic wspólnego z ich pochodzeniem i sposobem ich pozyskiwania. Są one bowiem produktem spożywczym, który powstaje z nieaktywnych drożdży, najczęściej z rodziny Saccharomyces cerevisiae, przy wykorzystaniu glukozy pochodzącej najczęściej z melasy trzcinowej lub buraczanej – trochę wydaje się to być skomplikowane, ale tak właśnie je otrzymujemy.
Płatki drożdżowe w swoim składzie zawierają sód – są więc odrobinę słone. Z tego względu dodając je do potraw miejmy to na uwadze i nie przesadzajmy z solą. Płatki drożdżowe są też suche i lekko chrupią pod warunkiem, że są świeże, dlatego warto je przechowywać w szczelnym opakowaniu i chronić przed wilgocią. Po zmieszaniu ze śliną płatki drożdżowe stają się też lekko lepkie dlatego warto dodawać je pod koniec gotowania lekko mieszając, aby się rozpuściły.

Jakie płatki drożdżowe kupić?

Jak z każdym produktem spożywczym należy się im przyjrzeć w sklepie, bo można je (niestety) kupić z “ulepszaczami”, które są oczywiście zbędne – jak zawsze czytajmy etykiety. Świetne płatki kupisz też tutaj.
Na rynku pojawiły się ostatnio również płatki drożdżowe fortyfikowane witaminą B12. Jednak jeśli nie jesteś weganinem, to nie szukaj takich rozwiązań, a jeśli jesteś, to suplementuj B12 z tabletek, a nie z płatków drożdżowych, bo nie są one w stanie dostarczyć odpowiedniej referencyjnej dawki tej witaminy.
Pamiętaj także, aby uważać na podróbki, ponieważ płatki drożdżowe są często mieszane z różnymi rodzajami mąk (np. mąką pszenną).

Wartości odżywcze płatków drożdżowych.

Płatki drożdżowe cenione są najbardziej ze względu na zawartość aminokwasów egzogennych oraz witamin z grupy B. Z tego też powodu powinny po nie sięgnąć osoby będące na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej, – nie tylko fajnie “podkręcają” one smak potraw ulubionego sosu, zupy czy pasty kanapkowej, ale także pokrywają zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. W ich składzie znajdziemy (w przeliczeniu na 100g produktu): spore ilości białka – ok.42 gramy, blisko 4 gramy tłuszczu; ok.40 gramów węglowodanów i aż 21,6 gramów błonnika.

Ponadto, płatki drożdżowe zawierają:
Cenne witaminy, takie jak: witamina A, B1, B2, niacyna, witamina B6, kwas foliowy. Liczne minerały, takie jak: fosfor, potas, miedź, cynk, selen, magnez, wapń czy żelazo.

Dzięki świetnym wartościom odżywczym i coraz większej popularności płatki drożdżowe goszczą w kuchni nie tylko jako dodatek do potraw, ale właśnie jako świetna porcja witamin i minerałów.

płatki drożdżowe, zdrowie, dieta, zdrowe przepisy

Czy płatki drożdżowe są bezpieczne dla osób z Candidą, czyli przerostem drożdży?

Dzięki procesowi dezaktywacji, którym poddawane są drożdże w trakcie ich produkcji, są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia – nie powodują przerostu drożdży w organizmie po ich spożyciu. Jednak osoby uczulone na nie powinny ich unikać.

Gdzie można je wykorzystać?

Ja wykorzystuję ich lekko serowy posmak i dodaję do zup typu krem (np. z brokuła, pieczarek, ziemniaczano-cebulowej), sosów, humusów, past kanapkowych na bazie strączków czy pasztetów wegańskich. Kilka przepisów z ich wykorzystaniem znajdziecie w e-booku “20 przepisów na dania wegetariańskie w 30 minut”, który dostaniesz tutaj.
Idealnie sprawdziły się jako również jako panierka do tofu.

Poniżej znajdziesz moje inspiracje z wykorzystaniem płatków drożdżowych.

Pasta kanapkowa z ciecierzycy z czosnkiem i płatkami drożdżowymi

Składniki:

  • 1 szklanka ciecierzycy z zalewy lub ugotowanej i wcześniej namoczonej,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1-2 łyżki płatków drożdżowych
  • 1 łyżka dobrej jakości oliwy z oliwek
  • sól i pieprz do smaku

Wszystkie składniki zblenduj, opcjonalnie możesz dodać posiekaną pietruszkę.  Gotową pastę przechowuj maksymalnie 2 dni w lodówce.

pasta z ciecierzycy, pasta kanapkowa, zdrowa dieta, przepisy

Zupa krem z brokuła

W zasadzie przepis pochodził z Termomiksu, ale zamiast bulionu dodałam właśnie na koniec dwie łyżki płatków drożdżowych. A do całości dodałam mniej wody i zabieliłam niewielką ilością śmietany 12%.

krem z brokuła, płatki drożdżowe, dieta, zdrowe przepisy

Zupę podałam z odrobiną pestek z dyni i grzanką. To fajna i szybka propozycja również do zabrania ze sobą do pracy w słoiku, wystarczy tylko podgrzać.

W internecie znajdziesz szereg innych przepisów na wykorzystanie płatków drożdżowych.

A Ty, gdzie dodajesz płatki drożdżowe?

Podziel się pomysłem i zainspiruj innych!!!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz