Top
Dwa słoiczki z miodem

MIÓD PSZCZELI właściwości na pomoc zdrowiu. Jaką pełni rolę w profilaktyce i leczeniu chorób?

Miód pszczeli właściwości swe dał poznać już w odległych czasach. Jego profilaktyczne i lecznicze zastosowanie nie jest odkryciem XXI w. Ale czy wiemy, kiedy sięgnąć po miód i jaki rodzaj okaże się nam najbardziej pomocny?

Większości z nas produkty pszczelarskie kojarzą się z miodem, po który sięgamy zwykle w okresach osłabienia odporności. I słusznie, bo miód wzmacnia działanie wszystkich naturalnych środków leczących przeziębienia. Ale tak naprawdę zakres jego stosowania może być znacznie szerszy. W zależności od tego, na jakie dolegliwości się uskarżamy, warto sięgnąć po odpowiednią odmianę miodu, pyłek pszczeli, mleczko pszczele albo propolis – naprawdę jest w czym wybierać!

Zanim odkryto popularny dziś cukier, to miód był powszechnie używany do słodzenia. Jest to jednak dość kaloryczny słodzik, co ma swoje zalety i wady. Fakt ten pewnie zasmuci tych, którzy ograniczają spożycie kalorii na co dzień, jednak miód to świetne uzupełnienie diety osób wyczerpanych, pracujących intensywnie fizycznie i umysłowo.

Ten pszczeli produkt był obecny od wieków niemal we wszystkich kulturach świata, a z jego właściwości czerpie do dziś medycyna naturalna. Uważany był za „eliksir życia” i „nektar bogów”, miał wzmacniać i goić rany.

Miód pszczeli właściwości, rodzaje i stosowanie – lek dobry na wszystko?

Miód pszczeli właściwości swe zawdzięcza głównie danemu rodzajowi roślin, z jakich pochodzi zebrany przez pszczoły nektar albo spadź.

Nektar to charakterystyczna wydzielina roślin nazywanych nektarnikami, do których zalicza się np. grykę, rzepak, lipę, wrzosy, lawendę, słonecznik, malinę, czy akację.

Miody spadziowe powstają zaś z soków roślinnych. Spadź powstaje zarówno na drzewach iglastych jak i liściastych – klonach, lipach, sosnach i świerkach.

Miody w większości składają się z węglowodanów, z przewagą cukrów prostych – fruktozy i glukozy. Ale w ich składzie również spotkamy kwasy organiczne, białko, enzymy, flawonoidy, dawkę witaminy C, żelazo, miedź, cynk i mangan. Dzięki temu miód korzystnie oddziałuje na system immunologiczny, pobudzając go do walki z chorobami.

MIÓD PSZCZELI WŁAŚCIWOŚCI I CHARAKTERYSTYKA – NA CO POMOŻE?

Miód pszczeli właściwości i rodzaje

Przeziębienia i kaszel – miód lipowy

W okresie przeziębień dobrze mieć w pobliżu miód lipowy lub miód ze spadzi iglastej. Podaje się je często dzieciom w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, połączonych z uporczywym kaszlem nocnym. To dobre uzupełnienie wspomagające leczenie chorego.

Problemy z wątrobą – miód rzepakowy

Osoby cierpiące na schorzenia wątroby i problemy z drogami żółciowymi powinny wybrać miód rzepakowy. Obecne w miodzie cukry proste nie są tak ciężkie dla wątroby i są lepiej przyswajalne przez nią niż biały cukier. Glukoza nagromadzona w tym narządzie pod postacią glikogenu odtruwa go i usprawnia jego pracę.

Na problemy sercowe – miód gryczany i ze spadzi iglastej

Miód często poleca się osobom po zawałach, chorym na miażdżycę, nadciśnienie, czy chorobę niedokrwienną. Jego korzystne działanie wynika z właściwości związku o nazwie acetylocholina. Oprócz tego miód zawiera sporą ilość potasu, który obniża ciśnienie krwi. Jego spożywanie poleca się nie tylko chorym, ale także osobom zdrowym w celach profilaktyki chorób cywilizacyjnych.

Układ pokarmowy – miód akacjowy, miód mniszkowy

Niektóre rodzaje miodów są wskazane do przyjmowania przy zapaleniu żołądka, w chorobie wrzodowej, czy zespole jelita drażliwego. Miód działa antybakteryjnie i regulacyjnie na układ trawienny.

Układ moczowy – miód akacjowy i wrzosowy

Pewnie nie każdy o tym wie, ale miód działa moczopędnie, chroni przed powstawaniem złogów i działa diuretycznie. Jest pomocny w przypadku zapalenia nerek, pęcherza moczowego i kamicy nerkowej. Dodatkowo miód wrzosowy to doskonały środek profilaktyczny dla mężczyzn, ponieważ chroni przed problemami z prostatą.

Gojenie się ran – miód Manuka

Miód Manuka przyspiesza gojenie się ran, nawet tych ciężkich, trudno gojących się oraz owrzodzeń. Posiada bardzo silne działanie antyseptyczne.

Co oprócz miodu?

Jak już pisałam na początku produkty pszczelarskie to nie tylko miód, ale także pyłek kwiatowy, zwany też pierzgą pszczelą, propolis oraz mleczko pszczele. W lecznictwie pyłek kwiatowy poleca się m.in. chorym na miażdżycę, osobom z problemami z wątrobą, niedokrwistością czy z dolegliwościami układu pokarmowego. Propolis, albo inaczej kit pszczeli działa jak naturalny antybiotyk. Można stosować go w przeziębieniach i grypie, a ze względu na przeciwgrzybicze i antybakteryjne właściwości także miejscowo na skórę. jest pomocny także przy problemach stomatologicznych, przyspiesza gojenie ran i łagodzi infekcje kobiecych dróg rodnych. Mleczko pszczele jest nazywane eliksirem młodości, odżywia cały organizm, a kobiety w ciąży chroni przed poronieniem.

Jaki z tego wniosek? Po miody i inne produkty pszczelarskie powinniśmy sięgać na co dzień, nie tylko w czasie infekcji sezonowych. To zdrowe, wzmacniające i jednocześnie bardzo odżywcze uzupełnienie diety.

Pałeczka z miodem

Bibliografia:

prof. B. Kędzia, E. Hołderna-Kędzia, Terapia produktami pszczelimi, Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu
K. Basista, Właściwości biologiczne i prozdrowotne miodu oraz jego zastosowanie jako zdrowa żywność, marzec 2013, s. 26–28.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz