Top

Dlaczego warto jeść rzeżuchę nie tylko w okresie świąt Wielkanocnych?

Rzeżucha należy do roślin kapustnych i posiada wiele właściwości, dzięki którym powinna zagościć na naszym stole nie tylko w formie dekoracji w okresie świąt, ale również jako stały składnik wysoko odżywczej diety. 

W medycynie naturalnej rzeżucha była znana już od dawna i stosowana w wielu dolegliwościach i schorzeniach, w tym przy zakażeniach pasożytami i owrzodzeniach skóry. Świeża rzeżucha to skarbnica witamin: A, C, K, B2, B6 i kwasu foliowego oraz składników mineralnych: wapnia, żelaza, magnezu, potasu, jodu, miedzi i manganu.

Rzeżucha reguluje poziom cukru we krwi, dlatego polecana jest dla osób z cukrzycą. Dzięki zawartości chromu wpływa na poprawę pracy trzustki. Polecana jest szczególnie dla osób zmagającymi się z osteoporozą, reumatyzmem i anemią. Już dwie łyżeczki rzeżuchy na kanapki stanowią dzienne zapotrzebowanie na wapń. Co ciekawe, sama rzeżucha zawiera go najwięcej zaraz po orzechach laskowych.

 

 

Rzeżucha sprawdzi się również w zakresie wzmocnienia i przywrócenia właściwej kondycji włosów, skóry i paznokci, zwłaszcza po okresie zimowym. Dzięki sporej zawartości siarki powoduje, że krew (nasycona tym pierwiastkiem) pobudza skórę oraz cebulki włosowe do wzmożonej produkcji. To właśnie dzięki zawartości siarki rzeżucha ma pikantny i charakterystyczny smak. Dodatkowo, dzięki temu, że rzeżucha oczyszcza krew, uważa się też, że może leczyć trądzik, łojotok i inne dolegliwości dermatologiczne. Podobne właściwości wykazuje sok z rzeżuchy, który wykorzystywany jest jako skuteczny środek na zwalczanie piegów i przebarwień na skórze, a wmasowany w skórę głowy poprawia krążenie i wpływa na aktywizację procesów wzrostowych włosów.

Rzeżucha, ze względu na bogactwo aktywnego jodu sprawdzi się w niedoczynności tarczycy.Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, jeśli chodzi o spożywanie, ponieważ może powodować zapalenie pęcherza.

Jak uprawiać rzeżuchę w domu?

Uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Nasiona rzeżuchy należy zalać obficie wodą – w szklance lub słoiczku. Odstawić na chwilę, a następnie rozsmarować masę na wilgotnej warstwie ligniny lub gazy, umieszczonej na talerzu, tacy, odwróconej doniczce itp. Lignina musi być stale wilgotna, ale nie może pływać w wodzie. Całość należy przykryć na dwa dni. Kiedy nasiona kiełkują należy zdjąć przykrycie, a kiedy łodyżki rzeżuchy będą miały 5 – 7 cm, można zacząć zbiór. Nie należy, jednak dopuszczać do sytuacji, że rzeżucha zakwitnie, ponieważ będzie bardzo gorzka.

 

 

Jak jeść rzeżuchę?

Rzeżucha, dzięki swojemu ostremu i wyrazistemu smakowi, jest idealnym dodatkiem do sałatek, np. z kapusty pekińskiej lub sałatek na bazie sałaty masłowej i lodowej. Wyśmienicie sprawdza się na kanapkach, jako składnik maseł smakowych, kanapkowych serków, past oraz sosów. Z kolei zupa krem z rzeżuchy z jajkiem to wyśmienity sposób na użycie tej rośliny i jednocześnie bardzo oryginalny i zdrowy pomysł na obiad. Z rzeżuchy można przygotować pesto do makaronu, a w okresie świąt oczywiście nafaszerować jajka lub przyozdobić tartę.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz